Biletomaty, opłatomaty i inne nowoczesne urządzenia Mera – gdzie znalazły już zastosowanie

Od kilku już lat w Polsce coraz większą popularnością cieszą się urządzenia, które usprawniają korzystanie z transportu. Wymusił to nie tylko postęp i nowoczesne technologie, ale także decyzje miast, np. o wprowadzaniu stref płatnego parkowania. Na wielu ulicach można obecnie zauważyć biletomaty i inne ułatwiające życie urządzenia. Czym one się wyróżniają i gdzie znalazły zastosowanie?

Biletomaty – rodzaje i zastosowanie

Wśród urządzeń w przestrzeni publicznej i transportowej, szybko na popularności zyskały biletomaty. Dzięki tym urządzeniom pasażerowie mogą skorzystać z nowoczesnego systemu sprzedaży biletów, który jest wygodny i intuicyjny w obsłudze. Automaty biletowe pozwalają zaoszczędzić na czasie i zawsze są dostępne, niezależnie od tego czy jest noc czy święto. Z tego względu tak szybko przekonali się do nich pasażerowie. Na dodatek kupując w nich bilet można zapłacić kartą lub innymi nośnikami elektronicznymi, co też jest niewątpliwą zaletą.

Zastosowanie takich urządzeń jest bardzo szerokie. Z powodzeniem montuje się automaty biletowe na obleganych przystankach autobusowych i tramwajowych, na stacjach metra, a także wewnątrz środków transportu. Urządzenia te mogą służyć także jako biletomaty kolejowe, które usprawniają sprzedaż biletów, szczególnie na trasach regionalnych kolei podmiejskich.

Urządzenia z zastosowanym nowoczesnym systemem sprzedaży biletów dostępne są w różnych rodzajach, dołączone są do nich także usługi serwisowe biletomatów. Automaty można podzielić na biletomaty stacjonarne i biletomaty mobilne.

Przeczytaj także co to są opłatomaty i jak działają?

Pierwszy rodzaj automatów przeznaczony jest do montowania w przestrzeni publicznej i wewnątrz budynków. Biletomaty stacjonarne wyróżniają się dużą samowystarczalnością, przejrzystym systemem obsługi pasażera, różnymi rodzajami płatności i wykonaniem z dobrej jakości, odpornych na zniszczenia i warunki atmosferyczne, materiałów.

Urządzenia Mera można spotkać na wielu polskich ulicach i dworcach. Biletomaty stacjonarne obsługują między innymi Koleje Śląskie, ZTM i WKD w Warszawie,

Drugi rodzaj – biletomaty mobilne, montowane są wewnątrz pojazdów. Mogą to być zatem biletomaty kolejowe, autobusowe, tramwajowe itp. Wyróżniają się niewielkimi rozmiarami, komfortem użytkowania, dogodnymi formami płatności i prostym systemem obsługi, pozwalającym na korzystanie osobom w każdym wieku. W niektórych modelach urządzeń można także kupić bilet okresowy lub doładować elektroniczną portmonetkę. Automaty Mera zapewniają dodatkowo usługi serwisowe biletomatów, gwarantujące stałą ich dostępność.

Biletomaty mobilne Mera znaleźć można w środkach transportu miejskiego w Łodzi, we Wrocławiu, w Warszawie i w Krakowie.

Urządzenia samoobsługowe – do czego służą?

Urządzenia samoobsługowe najczęściej wspierają pracę organów administracji, urzędów, banków, poczty, służby zdrowia itd. Dzięki nim, klienci samodzielnie mogą załatwić niektóre sprawy, przez co zaoszczędzą na czasie nie tylko oni, ale i np. urzędnicy. Urządzenia samoobsługowe zaprojektowane są w taki sposób, by umożliwić ludziom jak najbardziej komfortowe i przejrzyste korzystanie z takich automatów. Dzięki zastosowaniu systemu obiegu zwrotnego gotówki, w urządzeniach tych można także dokonywać niektórych płatności.

W ofercie Mera znaleźć można AutoPost, czyli samodzielny kiosk pocztowy, w którym można wysyłać listy rejestrowane i małe paczki. Dzięki temu, nie trzeba iść na pocztę i stać w kolejce, by coś komuś przesłać, można zrobić to samodzielnie i sprawnie. Płatności za usługi można dokonać za pomocą banknotów, bilonu lub kart płatniczych.

Wśród urządzeń samoobsługowych wyróżnić można jeszcze PayPoint, czyli opłatomat. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych kas w wielu urzędach. Zastosowanie takich samoobsługowych opłatomatów usprawni i przyspieszy pracę. Dzięki nim następuje pełna automatyzacja procesów kasowych. Płatności w takim automacie można dokonać za pomocą bilonów, banknotów lub kart płatniczych. Warto dodać, że system obsługi takich urządzeń zaprojektowany jest w tak przejrzysty sposób, by ułatwić korzystanie z opłatomatów także osobom starszym.

Urządzenia do komunikacji interaktywnej

W przestrzeni miejskiej i administracyjnej spotkać można szereg urządzeń, które odpowiedzialne są za rozwijanie komunikacji interaktywnej. Wśród nich wymienia się prezentery multimedialne z serii NewLight, na których wyświetlać można różne pokazy, np. dotyczące działalności firmy. Urządzenia te można spotkać w urzędach, różnego rodzaju organizacjach oraz przedsiębiorstwach.

Z myślą o osobach niepełnosprawnych powstało urządzenie Patron. Jest to infokiosk, który służy umożliwia dostęp do różnego rodzaju informacji, w zależności od tego, w jakim miejscu stoi. Został on w pełni dostosowany do użytku osób z niepełnosprawnością.

Ponadto, powszechne są informatory multimedialne i kioski internetowe, które służą komunikacji i interakcji z użytkownikiem. Najczęściej można je spotkać w miejscach publicznych o charakterze informacyjnym, kulturalnym, rozrywkowym lub edukacyjnym.