Chcesz kupić bilet, ale nie masz czasu podskoczyć do kiosku? A może, zgodnie z aktualnymi zaleceniami, starasz się unikać niepotrzebnych kontaktów z obcymi ludźmi? Biletomat ci w tym pomoże – zobacz jak.

Co to jest biletomat?

Biletomat jest automatycznym urządzeniem umożliwiającym samodzielny zakup biletów autobusowych, tramwajowych czy kolejowych. Zlokalizowany jest najczęściej na przystankach, a także w środku pojazdów. Od razu jako ciekawostkę podamy, że w niektórych miastach bilety zakupione w biletomacie mogą być tańsze niż u kierowcy, czy w kiosku.

Urządzenia te są odporne na działanie skrajnych temperatur, dzięki czemu mogą znajdować się na zewnątrz, a także bardzo wytrzymałe, wandaloodporne. Biletomaty wyposażone są w ekran, który może być dotykowy, a także w klawiaturę. Większość z nich umożliwia zarówno płatność bezgotówkową (zbliżeniową), jak i płatność przy pomocy określonych monet oraz banknotów.

Biletomaty dzieli się na dwie grupy. To:

Biletomaty stacjonarne montowane są na zewnątrz, na przystankach autobusowych, czy kolejowych (chociaż, dzięki szerokim możliwościom programowania, zastosowanie znajdują nie tylko w środkach komunikacji miejskiej, co sprawia, że mogą znajdować się wewnątrz budynków użytkowych). Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie deszczu i wilgoci. Dzięki systemowi obiegu zwrotnego gotówki są samowystarczalne w dłuższych okresach.

Tym, co różni biletomaty mobilne od stacjonarnych, są przede wszystkim gabaryty. Biletomaty mobilne montowane są w środkach komunikacji publicznej. Posiadają niewielkie rozmiary, aczkolwiek ich funkcjonalności są takie same. W zależności od typu urządzenia mogą umożliwiać wyłącznie płatność bezgotówkową lub płatność kartą oraz gotówką, lecz w tym wypadku zwykle obsługiwane są niskie nominały.

 Jak działają biletomaty?

Zastanawiasz się, jak korzystać z biletomatu? Ich działanie jest bardzo proste oraz intuicyjne – pokrótce je przedstawimy.

Aby ułatwić korzystanie z biletomatów zarówno obywatelom, jak i obcokrajowcom, informacje mogą być wyświetlane w różnych językach, chociaż najczęściej docelowo jest to język polski. W razie potrzeb można to zmienić jednym kliknięciem.

Gdy wybierzesz język, przedstawiona zostanie oferta biletów. Na ekranie startowym zwykle wyświetlane są te najpopularniejsze, jeśli nie znajdziesz opcji, której potrzebujesz, musisz szukać komunikatu typu „przejdź dalej”, „pełna oferta” etc. Rodzaj oraz ilość biletów określasz naciskając „+” na ekranie dotykowym lub za pomocą przycisku. Nie martw się, jeśli się pomylisz – możesz zmniejszyć ilość biletów naciskając na znak „-”.

Wszystko gotowe? W takim razie przejdź do płatności. System poprosi cię o informację, w jaki sposób chcesz opłacić zamówienie – kartą czy gotówką. Monety lub banknoty należy umieszczać w przeznaczonych do tego szczelinach (są dokładnie opisane). Z kartą jest podobnie, chyba że chcesz skorzystać z płatności zbliżeniowej, wtedy wystarczy przyłożyć ją do oznaczonego czytnika. W niektórych miastach istnieje jeszcze jedna opcja, to zakup biletów przy pomocy karty miejskiej.

Automaty biletowe w czasie epidemii koronawirusa – korzyści

Korzystanie z biletomatów to przede wszystkim oszczędność czasu oraz wygoda. I jak się okazuje, to także bezpieczeństwo podczas epidemii koronawirusa. Dlaczego?

Obecnie najważniejszym zaleceniem w trakcie trwania pandemii, jest unikanie kontaktów z ludźmi, a zwłaszcza przebywania w zamkniętych pomieszczeniach z obcymi osobami. To sprawia, że wizyty w sklepach ogranicza się do minimum. Ze względu na to, że biletomat jest urządzeniem automatycznym oraz samoobsługowym, idealnie odpowiada na tę potrzebę. Co więcej, dzięki temu, że bilety są drukowane na bieżąco, masz pewność, że nie dotykało ich wcześniej kilka, kilkanaście osób.

Ze względu na to, że biletomaty nierzadko muszą być odporne na działanie deszczu, wilgoci, ich klawiatura oraz obudowa są zabezpieczane w odpowiedni sposób. Jak się okazuje, to jednocześnie sprzyja ich dezynfekcji. Chociaż musisz zdawać sobie sprawę z tego, że codziennie z biletomatów korzysta nawet kilkaset osób, a dezynfekcje odbywają się w określonych odstępach czasu. Dlatego, aby w pełni zachować bezpieczeństwo, warto pamiętać o kilku rzeczach.

 Sposoby na bezpieczne korzystanie z biletomatów

Jedną z największych zalet biletomatów, jest unikanie stania w kolejkach. Jeśli jednak akurat się zdarzy, że przed tobą jest jedna lub kilka osób, pamiętaj o zachowaniu odległości 1,5-2 m.

Jeśli masz taką możliwość, korzystaj z urządzenia w jednorazowych rękawiczkach, które, po zakończeniu transakcji, od razu wyrzucasz. Nie nosisz ich ze sobą? Mamy alternatywne rozwiązania.

Osoby, które noszą przy sobie płyn do dezynfekcji, mogą nim przemyć ręce po zakupie biletów, zachowując tym samym środki ostrożności.

A co, jeśli nie masz przy sobie ani rękawiczek, ani płynu? W takim razie… nie dotykaj biletomatu, a przynajmniej nie bezpośrednio. Zarówno w przypadku klawiatury, jak i ekranu dotykowego, do wybierania poszczególnych opcji użyj długopisu lub innego, podobnego przedmiotu.

Na końcu pamiętaj o tym, że preferowane są transakcje bezgotówkowe, najlepiej zbliżeniowe. Gdy musisz zapłacić gotówką, staraj się przygotować wymaganą kwotę, aby nie musieć odbierać reszty.