Opłatomaty, biletomaty, infokioski w znacznej mierze ułatwiają życie wielu osobom. Korzystanie z nich jest szczególnie zalecane, kiedy konieczne jest ograniczenie kontaktów z ludźmi i zachowanie higieny. Gdzie takie urządzenia znajdują zastosowanie? Co warto wiedzieć o korzystaniu z opłatomatów, biletomatów i infokiosków?

Biletomaty – rodzaje i zastosowanie

Jak wygląda biletomat, wie chyba każdy, kto korzystał ze środków transportu publicznego. Takie urządzenia znajdują się w wielu autobusach, tramwajach czy pociągach. Wyróżnia się biletomaty stacjonarne  i mobilne. Te pierwsze montowane są w miejscach publicznych, czyli na dworcach, peronach czy przystankach. Pojawiają się tam, gdzie występuje duży ruch pasażerski. Biletomaty mobilne znajdują zastosowanie wewnątrz środków komunikacji. Są to urządzenia instalowane w środku pojazdów. Dzięki nim możliwe jest zakupienie biletu na przejazd bez kontaktu z kierowcą.

Biletomat stacjonarny jest prosty w obsłudze. Został zaprojektowany tak, by jak najbardziej usprawnić życie zarówno młodym osobom, kupującym bilety, jak i tym nieco starszym. Jak działa biletomat? Urządzenia tego typu wyposażone są w duże, czytelne wyświetlacze. Wystarczy wybrać odpowiedni bilet, zatwierdzić zakup i przystąpić do płatności. Najczęściej biletomaty umożliwiają różne metody zapłacenia za bilet. Może to być gotówka lub transakcja kartą płatniczą.

Na podobnej zasadzie działają biletomaty mobilne. Te są nieco mniejsze od urządzeń stacjonarnych, jednak nie utrudnia to korzystania z nich. Również mają duże wyświetlacze i różne metody płatności. Biletomaty mobilne są nastawione na maksymalnie prostą obsługę urządzenia. Za ich pomocą można kupić bilet komfortowo i szybko.

Zaleca się, by korzystać z takich biletomatów nie tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ich zalet jest sporo, przede wszystkim minimalizują kolejki do kiosków lub kierowców, usprawniają ruch pasażerski, dają możliwość różnych metod płatności, ale też minimalizują kontakt z ludźmi. To szczególnie istotne, np. w sytuacji epidemii, kiedy ograniczenie styczności z obcymi ludźmi jest niemal obowiązkowe. W dodatku biletomaty są wyposażone w panele IR, a to oznacza, że można z nich korzystać nie tylko przed dotyk dłoni, możliwa jest obsługa dowolnym przedmiotem, np. długopisem.

Opłatomaty – dlaczego warto?

Opłatomaty to urządzenia, które coraz częściej można spotkać w urzędach, bankach, sądach, salonach komórkowych. Zakres ich zastosowania stale się zwiększa. Takie kasy samoobsługowe ułatwiają funkcjonowanie instytucji, ale też zmniejszają w nich kolejki. Niektóre sprawy można załatwić szybciej, bez czekania na swoją kolej przy okienku. Pracownicy są mniej obciążeni, a klienci szybciej są obsłużeni. W dodatku w opłatomatach jest automatyzacja procesu księgowania wpłat, oznacza to, że usługa wykonana jest natychmiast.

Opłatomaty to urządzenia, z których korzysta się samodzielnie. Nie są one jednak skomplikowane w obsłudze, wprost przeciwnie. Są wyposażone w duże, czytelne wyświetlacze, ich obsługa jest intuicyjna, bez problemu każdy sobie z tym poradzi. W razie potrzeby wsparciem służą urzędnicy. Co ważne, większość takich urządzeń jest dostosowanych również do osób, które np. mają problemy ze wzrokiem. Nie należy więc martwić się o załatwienie formalności w pojedynkę. Opłatomaty również sprawdzają się wtedy, kiedy ten kontakt z ludźmi ma być ograniczony. Istotne jest również to, by takie urządzenia były regularnie dezynfekowane.

Przeczytaj więcej jak działają opłatomaty.

Infokioski – gdzie można je znaleźć?

Infokioski to urządzenia, które najczęściej można znaleźć w różnego rodzaju instytucjach, głównie w urzędach, ale też w bankach, muzeach, szpitalach, kinach, teatrach, ale i w galeriach handlowych. Głównym zadaniem infokiosków jest przekazanie niezbędnych informacji osobom, które ich poszukują. Za ich pomocą możliwe jest również wypełnienie ankiet czy formularzy. Wymienić można jeszcze infokioski zewnętrzne, czyli takie, które montowane są w przestrzeni publicznej. Zazwyczaj pełnią one funkcję informacji turystycznej. Można spotkać je w miastach, które odwiedzane są przez wielu turystów z różnych krajów. Takie urządzenia wskazują, co warto zwiedzić, jakie są popularne szlaki turystyczne, jak dostać się do danego obiektu itp. Większość z takich infokiosków wyposażona jest w różne wersje językowe, dzięki czemu korzystać z nich mogą osoby różnych narodowości. Obsługa takich urządzeń jest nie tylko prosta, ale i bezpieczna. Nie trzeba bowiem dotykać wyświetlacza palcami, można to zrobić za pomocą dowolnego przedmiotu. To pozwala na zachowanie maksymalnych środków ostrożności, związanych z higieną. Jest jeszcze jedna zaleta. Korzystać z infokiosków mogą również osoby z niepełnosprawnościami, np. z protezami kończyn lub osoby, które słabiej widzą. Infokioski są dostosowane do potrzeb ludzi, nikt nie powinien mieć kłopotów z ich obsługą.